2016 Dunes Team Camp Information


Dunes Operation Center

4744 E. Oak Knoll Road

Rolling Prairie, IN 46371

revised 7/19/16

All players must fill out and submit

DOC Liability Form

Coaches should collect them and must turn them in before starting play

Play begin at 9:00 AM (Central Time)

There is additional parking on the south side of the Dunes Center.

The South door will be open.

Participating Teams

July 20 & 21

#                  XX
1 Warsaw 1 9 Garrett 1 17 Warsaw 2 25 Garrett 2 30 Valparaiso 3
2 Valparaiso 1 10 Covenant Christian 1 18 Victory Christian 1 26 Covenant Christian 2 31 Chesterton 3
3 Lowell 1 11 Clinton Prairie 1 19 Valparaiso 2 27 Clinton Prairie 2 32 Lowell 3
4 Andrean 1 12 Michigan Lutheran 1 20 Pioneer 2 28 Victory Christian 2 33 Homestead 3
5 North Judson 1 13 Gavit 1 21 Knox 1 29 Centerville 2 34 Westville 2
6 Chesterton 1 14 Centerville 1 22 Chesterton 2        
7 Pioneer 1 15  Northfield 1 23 Lowell 2        
8 Homestead 1 16 Westville 1 24 Homestead 2       XX

July 20

Time DOC Red DOC Gold DOC Black DOC Maroon DOC Blue DOC Purple DOC 8 DOC 10 DOC 9
9:00 AM 4 – 8 3 – 7 2 – 6 1 – 5 9 – 13 10 – 14 11 – 15 12 – 16  
9:45AM 3 – 4 2 – 8 5 – 7 1 – 6 9 – 14 13 – 15 10 – 16 11 – 12  
10:30AM 17 – 21 18 – 22 19 – 23 20 – 24 25 – 30 26 – 21 27 – 32 28 – 33 29 – 34
11:15 AM 17 – 22 21 – 23 18 – 24 19 – 20 25 – 31 30 – 32 26 – 33 27 – 34 28 – 29
12:00 PM 2 – 3 5 – 4 6 – 8 1 – 7 9 – 15 14 – 16 13 – 12 10 – 11  
12:45 PM 5 – 2 6 – 3 7 – 4 1 – 8 9 – 16 15 – 12 14 – 11 13 – 10  
1:30 PM 17 – 23 22 – 24 21 – 20 18 – 19 25 – 32 31 – 33 30 – 34 26 – 29 27 – 28
2:15 PM 17 – 24 23 – 20 22 – 19 21 – 18 25 – 33 32 – 34 31 – 29 30 – 28 26 – 27
3:00 PM 6 – 5 7 – 2 8 – 3 1 – 4 9 – 12 16 – 11 15 – 10 14 – 13  
3:45:00 PM 7 – 6 8 – 5 4 – 2 1 – 3 9 – 11 12 – 10 16 – 13 15 – 14  
4:30PM 17 – 20 24 – 19 23 – 18 22 – 21 25 – 34 33 – 29 32 – 28 31 – 27 30 – 36
5:15 PM 17 – 19 20 – 18 24 – 21 23 – 22 25 – 29 34 -28 33 – 27 32 – 26 31 – 30

July 20

Time DOC Red DOC Gold DOC Black DOC Maroon DOC Blue DOC Purple DOC 8 DOC 10 DOC 9
8:00 AM 8 – 7 4 – 6 3 – 5 1 – 2 9 – 10 11 – 13 12 – 14 16 – 15
8:45 AM 17 – 18 19 – 21 20 – 22 24 – 23 25 – 28 29 – 27 34 – 26 33 – 30 32 – 31
9:30 AM Ladder tourney Teams 1 – 16
10:30 AM Ladder Tourney Teams 17 – 34
11:30AM Bracket Play
12:15 PM Bracket Play
1:00 PM  University of Notre Dame Coaches Will give   a guest lecture
2:00 PM Bracket  Play
2:45 PM Bracket  Play
3:30 PM Bracket  Play Bracket Play

July 12 & July 13

Twin Lakes 1 Otesego 1 Buchanan 1 Warsaw 2 St Joe (MI) 3 Career Academy SB 1
Fremont 1 Edgerten 1 St Joe (MI) 1 St. Joe 2 Tipton 2 Lewis Cass 2
Western 1 Tipton 1 Warsaw 1 Twin Lakes 2 Western 2 Edgerton 3
Westville 1 Hopkins 1 Carroll 1 Buchanan 2 Edgerten 2  Twin Lakes 3

July 18 & 19

1 Wheeler 1 9 Marquette 1 17 Crown Point 2 24 New Prairie 2
2 Washington Township 1 10 Benton Central 1 18 Bryan Gold 2 25 Marquette 2
3 Crown Point 1 11 Gavit 1 19 Wheeler2 26 Bryan 3
4 New Prairie 1 12 Westville 1 20 Benton Central 2 27 Wabash 2
5 Plymouth 1 13 Wabash 1 21 Plymouth 2 28 South Newton 2
6 Concordia 1 14 Kouts 1  22 Concordia 2 29 Plymouth 3
7 Bryan Purple 1 15 South Central 1 23 Crown Point 3 30 Concordia 3
8 Coloma 1 16 South Newton 1     XX