Dunes Middle School Tournament Saturday, September 28


Dunes Middle School Tournament

Saturday, September 28th

Revised 9/23/2019

  • The Middle School Invite is hosted by Dunes Volleyball Club! The invitational does not have a team tournament entry fee! 4 Team pools Pool Play will be 2 games to 25 with no cap. 5 Team Pools will play 1 game to 25 no cap
  • Single elimination tournament to follow.
  • Teams do not need balls to warm up with.
  • Each team must provide  1 line judge and 1 scorekeeper when they play.
  • Admission Fee Adults $5.00 Seniors and students $2.00
  • Bleachers are available on some courts but you are encouraged to bring your own chair.
  • Most teams will set up a eating area outside
  • There is no place to plug in crock pots
  • Tournament will begin at 8:30  AM CST
  • Doors open at 7:30  AM CST
  • Dunes Events Center  110 Clear Lake Blvd LaPorte, IN 46350

7th Grade

7th Grade
Teams Ct 1 Ct 2 Ct 3
1 Wabash Lincoln Winamac
2 New Prairie Sturgis North Judson
3 Lakeshore North Side Lakeview
4 Northwood  Pioneer Niles
Times
9:00 AM 1 – 3
9:45 AM 2 – 4
10:30 AM 1 – 4
11:15 AM 2 – 3
12:00 PM 3 – 4
12:45 PM 1 – 2
2:00 PM Bracket Play
Teams
1 John Young
2 Krueger
3 Grissom
4 Northridge
5 Laporte B
Ct 4 Ct 3
8:30 AM 1 – 4 2 – 5
9:00 AM 1 – 5
9:30 AM 2 – 3
10:00 AM 5 – 3
10:30 AM 4 – 2
11:00 AM 1 – 3
12:00 PM 5 – 4
12:30 PM 1 – 2
1:00 PM 3 – 4
2:00 PM Bracket Play

8th Grade

8th Grade
Team Ct 5
1 New Prairie
2 Wabash
3 Northwood
4 North Side
Times
9:00 AM 1 – 3
9:45 AM 2 – 4
10:30 AM 1 – 4
11:15 AM 2 – 3
12:00 PM 3 – 4
12:45 PM 1 – 2
2:00 PM Bracket Play
Teams
1 LaPorte A
2 Lakeshore
3 Grissom
4 Winamac
5 Lincoln
Ct 6 Ct 5
8:30 AM 1 – 4 2 – 5
9:00 AM 1 – 5
9:30 AM 2 – 3
10:00 AM 5 – 3
10:30 AM 4 – 2
11:00 AM 1 – 3
12:00 PM 5 – 4
12:30 PM 1 – 2
1:00 PM 3 – 4
2:00 PM Bracket Play
Teams
1 Sturgis
2 LaPorte B
3 Lakeview
4 Pioneer
5 Northridge
Ct 7 Ct 1
8:30 AM 1 – 4 2 – 5
9:00 AM 1 – 5
9:30 AM 2 – 3
10:00 AM 5 – 3
10:30 AM 4 – 2
11:00 AM 1 – 3
12:00 PM 5 – 4
12:30 PM 1 – 2
1:00 PM 3 – 4
2:00 PM Bracket Play
Teams
1 North Judson
2 Krueger
3 Niles
4 Westville
5 John Young
Ct 8 Ct 2
8:30 AM 1 – 4 2 – 5
9:00 AM 1 – 5
9:30 AM 2 – 3
10:00 AM 5 – 3
10:30 AM 4 – 2
11:00 AM 1 – 3
12:00 PM 5 – 4
12:30 PM 1 – 2
1:00 PM 3 – 4
2:00 PM Bracket Play